Πέμπτη θέση στην Ελλάδα για το παιδικό του Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω

Τετάρτη, 29 Απριλίου 2015

Η κλήρωση στην ημιτελική φάση δεν ήταν ευνοϊκή για τον Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω αφού αντίπαλος της ομάδας μας ήταν η Ε.Α.Π. που παρουσιάστηκε ως η καλύτερη ομάδα στο τουρνουά μέχρι τώρα και φαίνεται να είναι και το πρώτο φαβορί για τον τίτλο του πρωταθλητή παίδων.

Η ομάδα μας ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ δυνατά και αιφνιδίασε τον αντίπαλο, που στο τέλος του σετ αντέδρασε και πίεσε με το σερβίς καταφέρνοντας στο νήμα να πάρει το σετ με 25-23. Οι αθλητές μας προσπάθησαν να μείνουν στον αγώνα και τα κατάφεραν μέχρι ενός σημείου αλλά δεν άντεξαν απέναντι σε ανώτερο αντίπαλο που συνέχισε να πιέζει και τελικά υπέκυψε με 3-0 σετ.

Η παρουσία της ομάδας στο τουρνουά άφησε στο πολυπληθές κοινό τις καλύτερες εντυπώσεις, δημιουργώντας τις περισσότερες συμπάθειες ανάμεσα στις ομάδες που αγωνίστηκαν. Τα παιδιά αγωνίστηκαν με πάθος και ενθουσιασμό, είχαν ήθος και χειροκροτήθηκαν από όλους τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο και παρακολούθησαν τους αγώνες. Η πέμπτη θέση πανελλαδικά αποτελεί σημαντικότατη διάκριση για τα δρώμενα του συλλόγου, καθώς οι τέσσερις ομάδες που προκρίθηκαν στην τελική φάση αποτελούν παραδοσιακές δυνάμεις του χώρου που προέρχονται από τις πιο μεγάλες πόλεις της Ελλάδας.

Ημιτελική φάση, Κυριακή 19 Απριλίου ώρα 12.00, γήπεδο Βραχατίου

Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω – Ε.Α.Πατρών 0-3 (23-25, 17-25, 14-25) σε 64’

Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου) Τρούμπας Νίκος, Χριστοφοράκης Στέλιος, Χατζηάμαλλος Στέλιος, Χατζηνικολάου Δημήτρης, Κώστογλου Στέφανος, Μωρές Δημήτρης, Ζαμάγιας Παντελής, Γιαννόπουλος Χρήστος, Παπαστεριάδης Θεοδόσης.

Ε.Α.Π. (Γεράνιος Αν.) Μακρυγιάννης, Γεωργιόπουλος, Κανελλόπουλος, Δρακόπουλος, Κάββουρας, Τσαρκάτογλου, Λάτσης, Καραγιάννης, Καραμπελέρης, Καραγεώργος, Ρούβαλης, Χαλκίδης.

Στο άλλο ματς της ημιτελικής φάσης, ο Μίλωνας νίκησε με 3-0 σετ την Αγ. Παρασκευή και πήρε το άλλο εισιτήριο για την τετράδα του Πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων της φετινής περιόδου.