Σημαντικό βήμα για τον τίτλο οι κορασίδες

Δευτέρα, 19 Ιανουαρίου 2015

Νίκη που τους δίνει μεγάλο πλεονέκτημα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος στην κατηγορία πέτυχαν οι κορασίδες το Σάββατο εναντίον της Τελχινίδας.

Η Ροδίτικη ομάδα ήταν αρχικά το φαβορί για το φετινό πρωτάθλημα, αλλά μετά τις δύο νίκες που πέτυχαν τα κορίτσια μας την προηγούμενη εβδομάδα εκτός έδρας και το Σάββατο 17 Ιανουαρίου εντός, η κατάσταση άλλαξε και η ομάδα του νησιού μας είναι πια πολύ κοντά στο φετινό πρωτάθλημα για πρώτη φορά στην ιστορία της. Μετά από σπουδαία εμφάνιση πήραν το παιχνίδι με 3-0 σετ. Τα κορίτσια μπήκαν δυνατά στο πρώτο και δεύτερο σετ, είχαν σταθερή υποδοχή, επηρέασαν την αντίπαλη υποδοχή με καλό σερβίς και με καλές επιλογές στην επίθεση, ξέφυγαν από νωρίς στα σετ, δίνοντας την ευκαιρία στον προπονητή τους να μοιράσει το χρόνο παιχνιδιού σε όλες τις παίκτριες. Το τρίτο σετ ήταν πιο ανταγωνιστικό αλλά και σε αυτό η ομάδα μας ήταν πιο σταθερή στα κρίσιμα σημεία και με λιγότερα λάθη έφτασε στην κατάκτησή του και στη νίκη. Η νίκη αυτή δίνει σοβαρό προβάδισμα για τον τίτλο στις κορασίδες αφού τα κορίτσια έχουν μόνο νίκες στο πρωτάθλημα μέχρι τώρα και προηγούνται στη βαθμολογία.