Κακή εμφάνιση και ήττα από το Ηράκλειο

Σάββατο, 20 Φεβρουαρίου 2016

Κουρασμένοι σωματικά και ψυχολογικά, οι παίκτες του ομίλου πρόβαλλαν αντίσταση στο Ηράκλειο για δύο σετ, ενώ παραδόθηκαν στο τρίτο και έχασαν με 3-0 χθές στο κλειστό του Μίλωνα.

Ο ΑΟΑθλοπαιδιών στο πρώτο σετ βρέθηκε να προηγείται με 17-13, αλλά εκεί η ΓΕΗ έτρεξε ένα σερί 1-11 διαμορφώνοντας το 18-24 ενώ στο β’ σετ το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι τι 18-19 που έγινε 19-22 και μετά το 0-2 η ομάδα του Ηρακλείου έφτασε άνετα στη νίκη. Η ομάδα υστέρησε σε σερβίς και υποδοχή και υπέκυψε στην πίεση των παικτών της ΓΕΗ οι οποίοι σέρβιραν καταπληκτικά, καταστρέφοντας την υποδοχή του Ομίλου. Εγινε μια προσπάθεια για δύο σετ αλλά στο τέλος η ήττα ήταν αναπόφευκτη.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 22-25, 16-25)

ΑΟ ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΚΩ (Χατζηνικολάου): Γιαννόπουλος, Χατζηνικολάου, Κωνσταντόπουλος, Χλαπάνης, Κώστογλου, Μωρές/ Παπαστεργιάδης -λ, Στάμογλου, Ζαμάγιας, Περής.
ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Νικητάκης): Σφακιανάκης, Φουρναράκης, Σταυρόπουλος, Γιαννόπουλος, Σαμαριτάκης, Επιτροπάκης/ Γενειατάκης -λ, Μανούσακας.

Στο μεγάλο ντέρμπι του Β’ ομίλου η ΕΑΠ αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 και 12-16 από τον Πανερυθραϊκό τελικά επικράτησε με 3-1 υποχρεώνοντας παράλληλα την ομάδα της Ερυθραίας στην πρώτη της ήττα στην διοργάνωση.

Στο πρώτο σετ οι Αχαιοί ξεκίνησαν καλύτερα μετατρέποντας το 6-7 σε 14-9 και μέχρι το 17-14 είχαν το προβάδισμα με την Ερυθραία να ισοφαρίζει 17-17, να προηγείται 19-20 και να παίρνει το σετ με χαμένο σερβίς, ενώ στο β’ σετ προηγήθηκε με 12-16 εκμεταλλευόμενη τα νεύρα των παικτών της ΕΑΠ.

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως η ομάδα της Πάτρας, άρχισε να πιέζει κάλυψε γρήγορα τη διαφορά (17-17) και με συνολικό σερί 13-4 (25-20) πήρε το σετ και άλλαξε τη ροή του αγώνα καθώς στα δύο επόμενα επικράτησε σχετικά εύκολα.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-21, 25-16, 25-21)

ΕΑΠ (Αγγελόπουλος): Μακρυγιάννης, Γιαννούτσος, Κάββουρας, Δρακόπουλος, Τσαρκάτογλου, Κανελλόπουλος/ Καραγέωργος -λ, Καϊμακάς -λ, Γεωργιόπουλος, Ρηγάκος.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Ρουσάκης): Μπαλουγιάς, Σεβδαλής, Βήτας Ι., Χατζηγεωργίου, Βήτας Σ., Μάρκου/ Βελούδης -λ, Γοντίκας -λ, Λαρσινός, Φιλιππoπουλίτης, Παπαδόπουλος, Παπάζογλου.