Με το δεξί η ΕΑΠ και ο Πανερυθραϊκός

Πέμπτη, 18 Φεβρουαρίου 2016

Η ΕΑ Πατρών και ο Πανερυθραϊκός  ξεκίνησαν με νίκη τον Β όμιλο της ημιτελικής φάσης του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Εφήβων, που γίνεται στο κλειστό του Μίλωνα.

Η αρχή έγινε με του Πατρινούς και επικρατούν με 3-0 της ομάδας μας.  Το παιχνίδι είχε τα στοιχεία του ντέρμπι μόνο στο πρώτο σετ, όπου η ΕΑΠ είχε το προβάδισμα αλλά ο ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 19-17, με τους Αχαιούς να ξεφεύγουν και να το κατακτούν με 25-19, ενώ στην συνέχεια επικράτησαν πολύ πιο εύκολα, καθώς οι έφηβοι του ομίλου υστέρησαν στην υποδοχή, ενώ δεν απειλούσαν από τη γραμμή του σερβίς.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 18-25, 16-25)
ΑΟ ΑΘΛ. ΚΩ (Χατζηνικολάου) Γιαννόπουλος, Χατζηνικολάου, Κωνσταντόπουλος, Περής, Κώστογλου, Μωρές/ Παπαστεγιάδης -λ, Χλαπάνης, Ζαμαγιας,Σταμόγλου.
ΕΑΠ (Αγγελόπουλος) Μακρυγιάννης, Γιαννούτσος, Καραβούνης, Δρακόπουλος, Τσαρκάτογλου, Κανελλόπουλος/ Καϊμακάς -λ / Καραγέωργος -λ, Γεωργιόπουλος, Ρηγάκος, Προδρομίδης, Χατζόπουλος, Φερτάκης, Καραμπελέσης.

Πανερυθραϊκός των... ανατροπών

Στο αθηναϊκό ντέρμπι του β’ ομίλου ο Πανερυθραϊκός πέτυχε σπουδαία νίκη επί του (οικοδεσπότη του τουρνουά) Μίλωνα, μετά από μια συναρπαστική μάχη.

Η ομάδα της Ερυθραίας στο φινάλε του α’ σετ πήρε μια διαφορά και προηγήθηκε για να απαντήσει η ομάδα της Νέας Σμύρνης στο δεύτερο όπου ξέφυγε με 20-13 και παρόλο που το σκορ έγινε 24-22, ισοφάρισε σε 1-1.

Στα επόμενα δύο σετ όμως ο Πανερυθραϊκός κατάφερε να ανατρέψει σημαντικές διαφορές. Συγκεκριμένα στο γ’ σετ το 19-15 του Μίλωνα έγινε 19-18 και λίγο αργότερα 22-22 με την Ερυθραία να το κατακτά με 22-25, ενώ στο δ’ σετ ο Μίλωνας προηγήθηκε με 17-12, 21-18, αλλά και πάλι είχαμε την ανατροπή.
Ο Πανερυθραϊκός προηγήθηκε 21-22, έφτασε σε ματς μπολ (23-24) με τον Μίλωνα να έχει χαμένο σετ μπολ (26-25) και τελικά η νίκη να πηγαίνει στον Πανερυθραϊκό με επίθεση του Μπαλούγια.

Τα σετ: 1-3 (20-25, 25-22, 22-25, 28-30)
ΜΙΛΩΝ (Γεωργούντζος) Τσάλας, Σαλωνίτης, Παπασταματάτος, Παπαδόπουλος, Φιλίππου, Σπυριούνης, Γεωργίου -λ / Φωστέρης-λ, Κωνσταντακόπουλος. Κανασάρος, Κοτοματάς.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Ρουσάκης) Σεβδαλής, Βήτας Ι., Χατζηγεωργίου, Μάρκου, Λαρσινός, Βήτας Σ., Βελούδης -λ / Γόντικας -λ, Μπαλουγιάς, Φιλιππουλίτης, Σκοτίδας.