Δύσκολη νίκη στο εφηβικό

Κυριακή, 18 Ιανουαρίου 2015

Σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στο εφηβικό έκανε η ομάδα μας το Σάββατο 17 Ιανουαρίου καθώς σε ένα πολύ δυνατό και δύσκολο παιχνίδι επικράτησε της Τελχινίδας με 3-2 σετ.

Το απόγευμα σειρά είχαν οι έφηβοι σε ένα παιχνίδι που προβλεπόταν πολύ δυνατό καθώς οι αντίπαλοι είναι εξορισμού οι συνδιεκδικητές του πρωταθλήματος. Η ομάδα μας μπήκε σφιγμένη στο πρώτο σετ και δεν κατάφερε να το πάρει. Κατάφεραν όμως να ισοφαρίσουν τον αγώνα κάνοντας ένα τέλειο δεύτερο σετ. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού η Τελχινίδα κατάφερε να προηγηθεί σε ένα σετ που οι παίκτες μας έκαναν πολλά λάθη. Στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλη μάχη μέχρι το τέλος. Οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο σκορ μέχρι το τέλος, όπου εκεί με δύο καλά σερβίς χάλασε η υποδοχή του αντιπάλου και στην κόντρα επίθεση η ομάδα μας πήρε το σετ, ισοφάρισε εκ νέου τον αγώνα και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Η Τελχίνιδα μπήκε δυνατά στο πέμπτο σετ και προηγήθηκε με 7-4. Τα παιδιά βρήκαν ψυχικές δυνάμεις βελτίωσαν το σερβίς τους και ισοφάρισαν σε 8-8 και από εκείνο το σημείο και μετά ήταν πιο σταθεροί και ψύχραιμοι παίρνοντας τελικά το σετ με 15-11 κάνοντας το 3-2, αποτέλεσμα που τους δίνει σοβαρό προβάδισμα για το εφηβικό πρωτάθλημα, αφού απομένει μόνο ένα παιχνίδι κι αυτό εντός έδρας.

Κατηγορία Εφήβων:

Σάββατο 17 Ιανουαρίου 18.30 κλειστό γυμναστήριο Κω

Α.Ο.Αθλοπαιδιών Κω - Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς 3-2 (22-25, 25-16, 22-25, 26-24, 15-11) σε 135’

Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου) Μωρές Μιχάλης, Περής Παναγιώτης, Τρούμπας Νίκος, Χριστοφοράκης Στέλιος, Χατζηνικολάου Δημήτρης, Κώστογλου Στέφανος, Μωρές Δημήτρης, Γιαννόπουλος Χρήστος, Χατζηάμαλλος Στέλιος, Παπαστεριάδης Θεοδόσης.

Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς(Τσιντομηνάς Ν.) Ορμενάι, Χατζηγεωργίου Γ., Σαρικάς, Γεράκης, Χειμωνέτος Κ., Χατζημανώλης.

Διαιτητές ήταν οι Λαζαράκης Λάζαρος και Χατζησταυρίδης Νίκος.