Νίκη με ανατροπή για το ανδρικό μας με Τελχινίς στη Ρόδο

Δευτέρα, 17 Δεκεμβρίου 2018

Το παιχνίδι του διημέρου έγινε την Κυριακή το μεσημέρι στο Βενετόκλειο στους άνδρες μεταξύ της ομάδας μας και της Τελχινίδας.

Η ομάδα μας που αγωνίστηκε κυρίως με το παιδικό της και τρεις αθλητές από το ανδρικό, αιφνιδίασε τον αντίπαλο και προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 15-9, αλλά στη συνέχεια η Τελχινίδα με καλό σερβίς αντέδρασε και πήρε το σετ με 25-20. Οι μικροί αγχώθηκαν και έμειναν πίσω στο δεύτερο σετ, αλλά βελτίωσαν το σερβίς τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 23-23. Εκεί όμως μίλησε η ωριμότητα των αθλητών του αντιπάλου και το σετ κατέληξε σ’ αυτούς με 25-23. Στο τρίτο σετ η ομάδα μας εμφανίστηκε καλύτερη από τον αντίπαλο σε σερβίς και υποδοχή και παρόλη την πίεση που υπήρχε οι μικροί μας αθλητές πήραν το σετ και μείωσαν σε 2-1. Στο τέταρτο σετ η ομάδα μας ξέφυγε στο σκορ, έφτασε σε σετ μπολ, όμως αγχώθηκε και οι αντίπαλοι μείωσαν και ισοφάρισαν το σετ σε 24-24. Στο σημείο αυτό έγινε μεγάλη μάχη που στο τέλος βρήκε νικητή την ομάδα μας με 29-27, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 2-2. Στο τάι μπρέικ οι μικροί μας αθλητές ήταν μπροστά συνεχώς στο σκορ και παρόλη την πίεση που δέχτηκαν άντεξαν ψυχολογικά και πνευματικά και πήραν το σετ με 15-13 φτάνοντας στη νίκη με 3-2 σετ.

Αναλυτικά:

Κυριακή 16-12-2018  13.00  κλειστό γυμναστήριο Βενετόκλειο    Πρωτάθλημα ανδρών

Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς -Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω 2-3 (25-20, 25-23, 22-25, 27-29, 13-15) σε 118’

Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς (Νίκος Τσιντομηνάς)  ΚΑΛΛΙΟΖΗΣ, ΦΙΛΙΠΠΟΥ, ΒΙΝΤΖΗΛΑΙΟΣ, ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ, ΜΟΣΚΙΟΥ, ΜΠΑΛΗΣ, ΣΑΡΙΚΑΣ, ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΧΑΡΙΣΤΗΣ, ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ.

Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου) ΚΑΡΔΟΥΛΙΑΣ, ΚΑΖΑΜΙΑΣ, ΜΑΝΤΟΥΚΟΣ,  ΘΑΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ, ΣΒΟΥΡΕΝΟΣ, ΣΠΥΡΟΥ, ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ, ΜΑΡΑΓΚΟΣ, ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΕΡΗΣ, ΣΙΜΑΤΟΣ.