Πρωταθλητής Ι’ ομίλου το ανδρικό και άνοδος στην Α2 για την επόμενη χρονιά

Κυριακή, 26 Ιουνίου 2016

Με τη νίκη που της δίνει το δικαίωμα να αγωνιστεί στην Α2 κατηγορία την επόμενη αγωνιστική περίοδο κλείνει τη φετινή περιπετειώδη χρονιά το ανδρικό τμήμα βόλεϊ του Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω.

Το βράδυ του Σαββάτου 25 Ιουνίου έγινε ο τελικός αγώνας του Ι’ ομίλου στο κλειστό γυμναστήριο της Χίου.

Αντίπαλος της ομάδας μας ήταν Φ.Ο. Καμποχώρων Χίου.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, κάτι που αναμενόταν καθώς οι αναβολές που προηγήθηκαν δεν βοήθησαν τις ομάδες να είναι έτοιμες αγωνιστικά. Ο Α.Ο. Αθλοπαιδιών πήγε στον αγώνα με μικρό αριθμό προπονήσεων αλλά έδειξε καλύτερα στοιχεία σε τεχνική και τακτική και στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και μεγάλη αυτοπεποίθηση κάνοντας δύο ανατροπές στο δεύτερο και τρίτο σετ, όταν ο αντίπαλος προηγήθηκε. Έτσι κατάφερε να φτάσει στο 3-0 σετ και να πανηγυρίσει την άνοδό του για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Α2 κατηγορία των ελληνικών πρωταθλημάτων βόλεϊ.