Και τρίτος τίτλος στο μπιτς βόλεϊ για την Κω

Δευτέρα, 11 Αυγούστου 2014

Την Κυριακή 10 Αυγούστου στην Πάτρα στους τελικούς του Κ22 στο μπιτς βόλεϊ, η Κως έγραψε ιστορία, καθώς ο αθλητής του Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω Γιάννης Βραχνάς με συμπαίκτη τον Γιάννη Καβαρατζή από την Αλεξανδρούπολη κατέκτησαν το πρωτάθλημα νέων ανδρών (Κ22) νικώντας στον τελικό τους Κιμπλ/Ευγενίδη από την Θεσσαλονίκη με 2-1 σετ (21-16, 21-23, 15-8).

Για την Κω αλλά και για το ελληνικό μπιτς βόλεϊ ήταν κάτι μοναδικό αφού για πρώτη φορά στην ιστορία, αθλητές από την ίδια πόλη, τον ίδιο σύλλογο και με τον ίδιο προπονητή, κατακτούν όλα τα αναπτυξιακά πρωταθλήματα την ίδια αγωνιστική περίοδο. Είναι μια τεράστια επιτυχία των αθλητών και του προπονητή, την οποία περιμένουμε να αναγνωρίσει η ομοσπονδία του βόλεϊ τιμώντας τα παιδιά με διεθνείς συμμετοχές στο μέλλον.

Οι Βραχνάς/Καβαρατζής μπήκαν στο τουρνουά έχοντας τον τίτλο του φαβορί, καθώς αν και νεοσύστατη ομάδα, είχαν την μεγαλύτερη εμπειρία από τις άλλες ομάδες. Μέσα στους αγώνες δικαίωσαν τον τίτλο του φαβορί φτάνοντας εύκολα μέχρι τον τελικό. Εκεί αντιμετώπισαν μια πολύ καλή ομάδα από την Θεσσαλονίκη, ξεπέρασαν την κόπωση του Καβαρατζή ο οποίος προερχόταν από σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο, και πήραν το πρωτάθλημα.